CodeFusion

Agile Experimentation Manifesto

31.08.2016

Powoli stajemy się w CODEFUSION zwolennikami agile experimentation. Jest to praktyka, którą współtworzymy. Polega ona na prowadzeniu (głównie) małych eksperymentów w przemysłowym środowisku wytwarzania oprogramowania. W środowisku, w którym – podobnie, jak w nasze firmie – nie ma rzeszy programistów, a więc programista jest rzadkim zasobem, a wpływ eksperymentowania na jego codzienną pracę powinien być minimalny. W artykule niedawno opublikowanym przez naukowe wydawnictwo Springer (którego współautorem jest nasz CEO) przedstawiony został manifest zwinnego eksperymentowania. Oto on:

1. Używaj raczej eksperymentów typu small-n lub single case niż dużych eksperymentów, by obniżyć koszty i tym samym umożliwić eksperymentowanie.
2. Dbaj o moc eksperymentów, by zminimalizować straty.
3. Szukaj najlepszego planu eksperymentu, który będzie przydatny w twoim przypadku.
4. Używaj narzędzi softwarowych, które integrują się ze środowiskiem wytwarzania oprogramowania w sposób niepowodujący niepotrzebnych tarć.
5. Staraj się używać kwantyfikowanych danych zbieranych w czasie rzeczywistym niż z poprojektowych kwalitatywnych ankiet.

Manifest zostanie przedstawiony na najbliższej XVIII Krajowej Konferencji Inżynierii Oprogramowania, która odbędzie się we wrześniu b.r. we Wrocławiu.

«
»
strzałka do góry