CodeFusion

Escrow oprogramowania

17.09.2012

Wyobraźcie sobie następującą sytuację: duży bank wykupuje licencję na oprogramowanie, na którym opiera swoje działanie. Firma, która to oprogramowanie wytwarza położona jest jednak w aktywnym sejsmicznie rejonie świata. Ogromne trzęsienie ziemi pochłania firmę softwarową wraz z jej wszystkimi pracownikami. Następnego dnia w oprogramowaniu tej firmy działającym w banku wykrywany jest błąd, który musi zostać naprawiony. Kto ma ten błąd naprawić skoro firmy już nie ma?

W takich przypadkach pomocny jest escrow oprogramowania. Jest to usługa polegająca na złożeniu kodu źródłowego, które jest przedmiotem licencji, u wyspecjalizowanej firmy tzw. agenta escrow.
Ostatnia wersja dostarczona przez producenta licencjobiorcy jest weryfikowany przez pracownika firmy świadczącej usługi escrow pod kontem jego budowy, jakości komentarzy, dokumentacji, itd. Kod źródłowy jest w obecności i pod kontrola takiego pracownika budowany do formy działającego oprogramowania oraz w obecności przedstawiciela (testera) licencjobiorcy jest sprawdzany pod względem funkcjonalnym. Wersja w ten sposób wytworzona musi odpowiadać wersji aktualnie działającej u licencjobiorcy, a agent escrow musi być w stanie poprowadzić projekt w wypadku nieobecności dostarczyciela oprogramowania. Zweryfikowany kod źródłowy jest nagrywany na bezpieczne media i umieszczany w specjalnie chronionych miejscach, których nie dotkną żadne naturalne katastrofy. Escrow oprogramowania jest często warunkiem koniecznym do podpisania umowy sprzedaży licencji na oprogramowanie u dużych klientów.

Miło nam jest poinformować, że oprogramowanie, które wytarzamy przeszło niedawno pomyślnie procedurę escrow u naszego partnera w obecności naszego pracownika.

«
»
strzałka do góry